Kto nie lubi niemagistra Wojciecha Z.?

Znany w całej Polsce m.in. z programu Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny „MdM”, z protestu z Alfem, głodówki prowadzonej przeciwko głupocie z przerwą na obiad w godz. 12-13, gazetki „Głodne kawałki” niemagister Wojciech Zarzycki ze Staszowa chce w nauce pomóc dzieciom z najbiedniejszych rodzin, a co skutecznie utrudnia mu miejscowe Liceum Ogólnokształcące.

Niemagister Wojciech Zarzycki ukończył matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, nie obronił tylko tytułu magistra, gdyż jak twierdzi „widział w życiu tylu idiotów obdarzonych tytułem magistra, doktora lub profesora, że nie chce mieć z tą bandą nic wspólnego, nawet tych trzech liter przed nazwiskiem”.

Pracował w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, skąd pochodzi i gdzie się przed laty sam uczył. Znany był z nietypowych lekcji, przychodził do szkoły przebrany za płetwonurka, czy żołnierza, miał własną skalę ocen. Po wizytacji z Kuratorium Oświaty został zwolniony. Od tamtej pory zarabia udzielając korepetycji, uczniom szkół podstawowych, liceum, także studentom. Dwa lata temu ogłosił konkurs na „dyrektora tysiąclecia” i sam ogłosił zwycięzcę – Adama Kozińskiego dyrektora LO w Staszowie, tego samego, który go zwolnił. W nagrodę wręczył mu 20 kopert po 1 tys. zł. Ufundował także tablicę dla dyrektora Kozińskiego, wręczał cegłę (z odpowiednią kwotą na budowę hali sportowej), uczniom liceum kupił szkolne komputery, bibliotece – książki.

Teraz Wojciech Zarzycki zdecydował się wystawić pomnik byłemu już dyrektorowi LO – w postaci otworzenia pracowni komputerowej dla dzieci nie mających w domu dobrych warunków do uczenia się. Pracownią, do której sam zakupił 4 wysokiej klasy komputery opiekowałby się i kierowałby emerytowany Adam Koziński. Pomoc początkowo zadeklarowały Akcja Katolicka, stowarzyszenie Pro Civitas oraz pedagodzy liceum. W pomieszczeniu w budynku LO w sąsiedztwie szkoły podstawowej, dzieci od rana do późnego wieczora bezpłatnie mogłyby uczyć się.

Tymczasem mimo początkowej przychylności starosty Czesława Pargieły, na inicjatywę Wojtka Zarzyckiego nie zgodziła się Rada Pedagogiczna. Na posiedzeniu zarządu starostwa dyrektor LO Jolanta Zdrojkowska stwierdziła, iż pismo skserowała od naczelnika starostwa, bo do niej nic nie wpłynęło. Zaznaczyła także, że w życiu na oczy nie widziała p. Zarzyckiego. Pedagodzy LO jednogłośnie stwierdzili na Radzie Pedagogicznej, że pomoc Wojciecha Zarzyckiego jest zbędna, gdyż nauczyciele liceum pomagają i są w stanie pomóc wszystkim uczniom słabym. Jednocześnie negatywnie ustosunkowali się do jego dotychczasowej działalności pedagogicznej „jego zabawy były krępujące i nie do opisania”, jego pomoc „jest uwłaczająca naszej szkole”, a stowarzyszenie Pro Civitas i Akcja Katolicka nic nie wiedziały o planach Wojciecha Zarzyckiego.

Jeden z nauczycieli jasno określił pobudki pracy Niemagistra „tej propozycji nie można zaakceptować. Wojtek Zarzycki pragnie bowiem sławy i wystąpień w mediach.” Ponadto dyrektor Zdrojkowska tłumaczyła zarządowi powiatu, że w pomieszczeniu wskazanym przez Wojciecha Zarzyckiego mieszkają pracownicy budowy, a poza tym chce tam przenieść zespół metodyczny. Zarząd powiatu podtrzymał decyzję Rady Pedagogicznej, jednocześnie podkreślając cenną inicjatywę Niemagistra.

Tymczasem Wojciech Zarzycki i prowadzi swoją działalność. W Klubie „Iskierka” należącym do Staszowskiego Ośrodka Kultury pomaga w nauce dzieciom nie mającym warunków do nauki w domach, pochodzącym z rodzin patologicznych. – Ja biorę pod uwagę kompetencje Wojciecha Zarzyckiego, jego możliwość pomocy dzieciom – wyjaśnia pobudki swego postępowania dyrektor SOK Antoni Drozd, od 3 lat współpracujący z nim. – Pan Zarzycki jest świetnym matematykiem, informatykiem i fizykiem. Znam wiele dzieci znanych osób w Staszowie i okolicy, które uczęszczają na lekcje do p. Zarzyckiego, gdyż potrafi on umiejętnie przekazać bardzo trudną wiedzę z przedmiotów ścisłych. Chciałem pomóc i zaprezentować inicjatywę, którą p. Zarzycki sam do nas zgłosił. Nie obawiałem się. Wprost przeciwnie, zgodziłem się z wielkim aplauzem. Do „Iskierki” w Staszowie przychodzi bardzo dużo dzieci, około 20. codziennie. Już od godz. 9 rano czekają na jego zajęcia. Bardzo lubią jego sposób prowadzenia zajęć, tłumaczenia, pomocy.

Niemagistrowi pomagają w jego inicjatywie liczni emerytowani nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. S. Wyszyńskiego w Staszowie, a także były dyrektor Adam Koziński. Wkrótce dzieci będą także korzystały z obiecanych komputerów.

Źródło: http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/swie_021114/swie_a_16.html
Podziel się na:
 • Śledzik
 • Twitter
 • Blip
 • Facebook
 • Wykop
 • Google Bookmarks
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwalia, Media, Prasa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Kto nie lubi niemagistra Wojciecha Z.?

 1. tweety pisze:

  Facet chce coś zrobić dla społeczeństwa to reszta tłuków (niby ludzie inteligentni) rzuca kłody pod nogi. Żenada

 2. fillip pisze:

  Beton, beton, gruby beton w edukacji. Ma rację chłopina, że teraz to wstyd mieć tytuł przed nazwiskiem. Skoro prezydent, humanista, wali byki niczym ośmiolatek?! Tytuł doktora nadaje się Wałęsie, który w swym leniwym życiu nie sklecił poprawnego zdania?! Też mi wstyd za mgr inż. przed nazwiskiem. Ma człowiek zapał, chęci, posłuch, to go leniwi pedagodzy gnoją. Jakież to typowo polskie. Dziwne, ale na Politechnice Świętokrzyskiej też był taki matematyk, fascynat. Wieczny magister. Nie robił doktora, a jednak to jego wykłady były zrozumiałe. Nie tak jak u profesorów, gdzie było tylko tępe przepisywanie z tablicy. Fakt wyzerował mnie i opieprzył niesłusznie. Ale to był prawdziwy belfer. Po którego naukach nie trzeba było brać konsultacji, czy korepetycji. I zapewne o to chodzi, by płacić za coś, czego powinno w szkole się nauczyć.

 3. Anna_Wawa pisze:

  Życzę wytrwałości w odzyskaniu świetlicy.
  Mieć dobrego coucha w naukach ścisłych to podstawa. Pan to zapewnia, szkoda, że władze miasta nie potrafią przezwyciężyć swojej pychy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *